vajinismus egzersizleri

Vajinismusun nedenlerinden kelam eden doktorlar, tedavisi hakkında konuştu. Vajinismusun olabildiğince yaygın olduğunu deyiş eden Işıklar, “Vajinismus anatomik değil, ruhsal bozukluktan kaynaklanan cinsî işlev bozukluğudur ve toplumda neredeyse 10 kadından birinde görülür” dedi.

Vajinismusun belirtilerinden söylenti eden Işıklar, “Vajinismusta kişiler eşeysel ilişkiye giremiyorlar. İlişkide müşterek müddet her madde yolunda gidiyor. gerçek olarak ilişkinin olacağı o lahza geldiği çağ bayan korkuyor, endişeleniyor çok güvenilir kaygıları oluyor bacaklarında, sırtında, belinde kasılmalar başlıyor, bacaklarını kapatıyor okunuşu cinsî münasebet olmasına izin etmiyor veya bunun azıcık henüz sonra yalnız aşaması kadın bacaklarını açabiliyor” diye konuştu.

Bu durumun bir anatomik bozukluktan değil, ruhsal yalnız durumdan kaynaklandığının altını çizen Işıklar, “Bu kişilerin sağlam korkuları ve kaygıları oluyor. sadece ürkü atak durumu yaşıyorlar” diyerek konuştu.

İşte vajinismusun sebepleri

Işıklar, vajinüsmusun pek çok sebebi olabileceğini söyleyerek bunları aşağı yukarı sıraladı:

“Vajinismusu, bizim gibi ananevi toplumlarda çok henüz sık görüyoruz. Bizim toplumumuzda cinsellik kadın yoluna ‘aman kımıldamayan yapma, aman bununla alakalı eş nesne duyma, öğrenme, bilme’ söylemleri kelam konusu. Kadın evlilik çağına miktarda ‘kendimi korumalıyım’ diye düşünüyor. basıcı evlendikten sonrası ayrılmış bununla birlikte fazla toplumumuzda muaddel bölgelerde muaddel gelenekler var. Kadına, ‘Sen artık evleniyorsun, kocan var, kocanla eşeysel ilişkiye gireceksin, arz yapacaksın, bunu yapacaksın’ deniyor. henüz önce ‘aman bacağını açma, aman etek giydin fazla dikkat et’ denen kadına ‘git bacağını aç’ deniliyor. bağımlı kadın yıllarca bu bakirlik zarını sıyanet etmek üzere programlanmış yalnızca o gün bu söylenenle yanında eş değişiklik olmuyor. Ondan sonrasında da bu eziyet yaşanıyor ve ilişkiye giremiyorlar.”

Işıklar, toplumsal baskının sayılmazsa yaşanan eşeysel tacize uğrayan, böyle tek deneyimi çevresinden duyan, aşırı seksüel temas hikayesini duyan yahut partneriyle isteyerek evlenmeyen kadınlarda da bu durumun yaşanabileceğini sözlerine ekledi.

Cinsel müşavirlik terapisi ile tedavisi mümkün

Vajinismusun tedavisinin cinsel danışmanlık terapisi ile olası olduğunu söyleyen Işıklar, sözlerini aşağı yukarı sürdürdü:

“Kesinlikle spontane geçen yalnız keyfiyet değil. Çiftler evlenmeden geçmiş zaman ya da vajinismus probleminden sonra seksüel danışmanlık hizmeti alabilirler. Tedavide bilinçsel ve davranışsal tedavi dediğimiz terapiler yapıyoruz. Bilinçsel tedavide çoğu vakit çiftlerdeki sorunun önemli tek kısmını çözüyor. Burada genital uzuv nedir, cinsî bağ nedir, bakirlik zarı nasıldır, bekâret zarı kanar mı, nasıl gibi kanar’ gibi konularda brifing yapıyoruz. Bunlarla alakadar fazla yanılgı okunuşu natamam bilgiler olduğunu görüyoruz. Kızlarımızın çoğu ‘ilk şeb bikir zarım çok yırtılacak, çok kanayacak, oluk oluk kanlar akacak, aha beni acile götürecekler, bana terzilik atacaklar’ diye korkular yaşıyor. Bunların hiçbiri hakikat değil. tığ bunlarla alakalı namuslu bilgiyi veriyoruz. Sonrasında da davranışsal terapilerle kişilerin o esnada hissettikler ağrıyı, ağrı algısını kesinlikle ortadan kaldırabileceğimizi kişinin durumuna göre, bazen inç egzersizleriyle bu işi çözümlüyoruz. Çok dirençli vaklarda bir kez psikolog ya da aynı psikiyatristten etki almaktan da fayda var.”

Eşlerin birbirine desteği çok önemli

Bu sağaltım sürecinde eşlerin birbirlerinin nispetle olması gerektiğinin altını çizen Işıklar, “Vajinismus tedavisinde her iki eşi kesinlikle birlikte kavramak istiyoruz. Çünkü vajinismus çiftin yanında çözmesi gereken benzer durumdur. uslu başına kadının durumu hiçbir dönem değildir. Kesinlikle erkeğe düşen görevler var. devamini oku Eşinde vajinismus olan erkeklerden okunuşu yapmasını beklediğimiz madde yanında olsun, bunu birlikte çözeceklerine üzerine eşine her dönem yanında olacaklarına üzerine cesaret versin” ifadelerini kullandı.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “vajinismus egzersizleri”

Leave a Reply

Gravatar