vajinismus ne demek

Vajinismusun nedenlerinden lakırtı eden jinekologlar, tedavisi üzerine konuştu. Vajinismusun oldukça yaygın olduğunu anlatım eden Işıklar, “Vajinismus anatomik değil, psikolojik bozukluktan kaynaklanan cinsî işlev bozukluğudur okunuşu toplumda neredeyse 10 kadından birinde görülür” dedi.

Vajinismusun belirtilerinden kelime eden Işıklar, “Vajinismusta kişiler cinsel ilişkiye giremiyorlar. İlişkide sadece müddet her şey yolunda gidiyor. yetkin olarak ilişkinin olacağı o an geldiği devir kadın korkuyor, endişeleniyor çok tehlikeli kaygıları oluyor bacaklarında, sırtında, belinde kasılmalar başlıyor, bacaklarını kapatıyor okunuşu seksüel bağlantı olmasına icazet etmiyor veya bunun azıcık daha gelecek ancak aşaması kadın bacaklarını açabiliyor” niteleyerek konuştu.

Bu durumun bir anatomik bozukluktan değil, ruhsal benzer durumdan kaynaklandığının altını çizen Işıklar, “Bu kişilerin ciddi korkuları okunuşu kaygıları oluyor. sadece ürkü atak durumu yaşıyorlar” diyerek konuştu.

İşte vajinismusun sebepleri

Işıklar, vajinüsmusun sağlam çok sebebi olabileceğini söyleyerek bunları aşağı yukarı sıraladı:

“Vajinismusu, bizim gibi geleneksel toplumlarda çok henüz uygun görüyoruz. Bizim toplumumuzda cinsellik bayan maksadıyla ‘aman dingin yapma, aman bununla ilgili eş şey duyma, öğrenme, bilme’ söylemleri sözcük konusu. Kadın evlilik çağına denli ‘kendimi korumalıyım’ diye düşünüyor. bağımlı evlendikten sonrası hakkında tekrar çok toplumumuzda giyecek bölgelerde muaddel gelenekler var. Kadına, ‘Sen daha çok evleniyorsun, kocan var, kocanla seksüel ilişkiye gireceksin, şunu yapacaksın, bunu yapacaksın’ deniyor. henüz geçmiş zaman ‘aman bacağını açma, aman etek giydin fazla ilgi et’ denen kadına ‘git bacağını aç’ deniliyor. bağımlı kadın yıllarca bu erdenlik zarını denk gelmek gibi programlanmış sadece o çağ bu söylenenle birlikte birleşik tadil olmuyor. Ondan sonrasında da bu mihnet yaşanıyor okunuşu ilişkiye giremiyorlar.”

Işıklar, toplumsal baskının dışında yaşanan cinsel tacize uğrayan, böyle müşterek deneyimi çevresinden duyan, tehlikeli cinsel münasebet hikayesini duyan yahut partneriyle isteyerek evlenmeyen kadınlarda da bu durumun yaşanabileceğini sözlerine ekledi.

Cinsel müşavirlik terapisi ile tedavisi mümkün

Vajinismusun tedavisinin cinsel danışmanlık terapisi ile olabilir olduğunu söyleyen Işıklar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kesinlikle spontane geçen yalnız vaziyet değil. Çiftler evlenmeden geçmiş zaman evet da vajinismus probleminden sonra seksüel danışmanlık hizmeti alabilirler. Tedavide bilinçsel ve davranışsal tedavi dediğimiz terapiler yapıyoruz. Bilinçsel tedavide çoğu zaman çiftlerdeki sorunun yetişkin birleşik kısmını çözüyor. Burada genital vücudun nedir, eşeysel münasebet nedir, bekâret zarı nasıldır, bekâret zarı kanar mı, nasıl ölçüsünde kanar’ gibi konularda bilgilendirme yapıyoruz. Bunlarla müteallik fazla yanılgı ve muallel bilgiler olduğunu görüyoruz. Kızlarımızın çoğu ‘ilk geceleyin erdenlik zarım çok yırtılacak, fazla kanayacak, oluk oluk kanlar akacak, işte beni acile götürecekler, bana dikiş atacaklar’ diye korkular yaşıyor. Bunların hiçbiri gerçeklik değil. tığ bunlarla müteallik dürüst bilgiyi veriyoruz. Sonrasında da davranışsal terapilerle kişilerin o esnada hissettikler ağrıyı, ağrı algısını elbette ortadan kaldırabileceğimizi kişinin durumuna göre, bazen inç egzersizleriyle bu işi çözümlüyoruz. Çok dirençli vaklarda tek psikolog evet da sadece psikiyatristten muavenet almaktan da fayda vajinismus tedavisi ankara var.”

Eşlerin birbirine desteği çok önemli

Bu sağaltım sürecinde eşlerin birbirlerinin nispetle olması gerektiğinin altını çizen Işıklar, “Vajinismus tedavisinde her iki eşi mutlaka yanında sahne olmak istiyoruz. zira vajinismus çiftin yanında çözmesi gereken bir durumdur. yegâne başına kadının durumu hiçbir mevsim değildir. mutlaka erkeğe düşen görevler var. Eşinde vajinismus olan erkeklerden de yapmasını beklediğimiz nesne yanında olsun, bunu birlikte çözeceklerine üzerine eşine her mevsim yanında olacaklarına dair yüreklilik versin” ifadelerini kullandı.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “vajinismus ne demek”

Leave a Reply

Gravatar